-->

Co jest czym w kosmetykach-witaminy z grupy B oraz przypomnienie o rozdaniu


Zacznę od przypomnienia o rozdaniu paletki firmy Sleek ROZDANIE

Nie wiem czemu w poprzednim poście odnośnie składników kosmetycznych, który dotyczył witaminy A i jej pochodnych, napisałam, że następny post z tej serii będzie o witaminie C. Może było to spowodowane tym, że witamina C jest tak bardzo popularna, a witaminy z grupy B przynajmniej w mojej obserwacji były do tej pory rzadziej stosowane w kosmetykach? Abstrahując od tego, dzisiaj będzie na temat witamin z grupy B.

O witaminach z tej grupy wiele osób pewnie wie, że mają świetne działanie na włosy, skórę i paznokcie, jeśli stosujemy je doustnie. A jak ma się sprawa ze stosowaniem zewnętrznym i jakich witamin z tej grupy to dotyczy?

Witaminy z grupy B to witaminy rozpuszczalne w wodzie. Do tej grupy należą :B1, B2, B3 (inaczej PP), B5, B6, B7(inaczej witamina H), B9 (inaczej witamina G), B12 oraz B15.

B1, czyli inaczej tiamina, rzadko jest stosowana w kosmetykach w czystej postaci. Można ją znaleźć w preparatach zawierających ekstrakty z drożdży bądź zarodków pszenicy. Witamina ta wpływa na metabolizm tkanki tłuszczowej, czyli znajduje zastosowanie w kosmetykach zwalczających cellulit.

B2 to inaczej ryboflawina. Również ta witamina rzadko stosowana jest w czystej postaci, raczej jako część kompleksu witamin z grupy B. Natomiast jest dość często wykorzystywana w suplementacji wewnętrznej, czyli różnego rodzaju tabletkach na skórę, włosy i paznokcie.

Witamina B3 (witamina PP) lub inaczej niacyna to z tego co zauważyłam ostatnio bardzo częsty składnik preparatów do skóry tłustej, trądzikowej lub problemowej. Witamina ta ma za zadanie chronić naszą skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. słońcem w nadmiarze. Jest też stosowana w kosmetykach nawilżających oraz przeciwłupieżowych.

Witamina B5 w kosmetykach najczęściej stosowana jest jako D-pantenol. W tej formie ma zadanie nawilżać, łagodzić podrażnienia, ułatwiać rozczesywanie włosów i zapobiegać rozdwajaniu się końcówek. Znajduje zastosowanie w bardzo wielu preparatach kosmetycznych, w tym bardzo delikatnych kosmetykach dla dzieci.

B6 to inaczej pirydoksyna. Ma zastosowanie jako filtr przeciwsłoneczny oraz w kosmetykach działających przeciwłojotokowo i przeciwłupieżowo. Z własnego doświadczenia wiem, że na niedobór tej witaminy bardzo często cierpią kobiety w ciąży, które sporo wymiotują. Objawem zewnętrznym mogą być bardzo duże podrażnienia skóry głowy (ja miałam wręcz ogromne bolesne placki na głowie).

B7 (witamina H) to inaczej biotyna. Witamina ta wykazuje działanie przeciwzapalne, antyłojotokowe, pomaga leczyć wypryski, zapobiega łamliwości paznokci oraz włosów, wspomaga powstawanie keratyny, nawilża i regeneruje naskórek. Jej skuteczność wzrasta w połączeniu z witaminami A, E oraz D-pantenolem. Jeśli szukamy jej w kosmetykach to warto zerknąć na produkty zawierające ekstrakty z naturalnych drożdży piwnych, które są bogactwem biotyny.

Witamina B9, czyli kwas foliowy (najlepszy przyjaciel kobiet w ciąży) w kosmetykach najczęściej wystepuje pod postacią stabilizowaną, czyli jako folacyna. Witamina ta właściwości regenerujące, chroni przed fotostarzeniem. 

B12 to inaczej kobalamina. W kosmetykach znajduje zastosowanie tylko jako element kompleksu witamin z grupy B.

Na sam koniec witamina B15, czyli kwas panganowy. Ta substancja ułatwia walkę z cellulitem, leczy trądzik i wypryski, pomaga w alergiach skórnych, ma właściwości antyoksydacyjne oraz poprawia ukrwienie skóry.

Witaminy z grupy są stosowane w praktycznie wszystkich suplementach wspomagających włosy, skórę i paznokcie.

Na temat witamin z grupy B to tyle, a za jakiś czas witaminowa gwiazda, czyli witamina C.

1 komentarz:

Copyright © 2016 Perfect Foundation , Blogger