-->

Jak zaplanować swoje blogowanie

Koniec i początek roku to dla wielu osób czas planowania. Nie inaczej jest w moim przypadku, bo zaplanowałam w 2017, że w 2018 będę bardziej zaplanowana :-). Chcę, żeby dotyczyło to większości dziedzin w moim życiu, w tym blogowania. Sporo pozostawiam spontanowi, bo wszystkiego zaplanować się nie da i nawet lepiej tego nie robić. Ja bym się nawet czuła nieswojo gdyby wszystko było idealnie rozplanowane. Zresztą przy dwójce maluchów jest to po prostu niemożliwe                    i najważniejsze to się nie spinać, jak jakaś część tego planu idzie się kochać.

Planowanie blogowania


Propozycje plannerów

Wracając do planowania blogowania, od pewnego czasu zmieniło się moje podejście do bloga             i blogowania i chcę to po prostu robić lepiej, czyli np. robić regularne posty na konkretny temat czy wrzucać lepsze zdjęcia. Bez konkretnego planu się tutaj nie obejdzie, więc usiadłam nad tym               i zaczęłam kombinować. Z tego powstało kilka rad, które przeczytacie poniżej.

Spisuję swoje pomysły

To podstawowa sprawa, żeby wiedzieć o czym pisać. Wiadomo, że nie będę pisała recenzji każdego używanego przeze mnie produktu, ale te o których chcę napisać wrzuciłam sobie na listę. Na początku robiłam to na platformie Bloggera, teraz w plannerze Why Now, o którym również mam zaplanowany post. Ułatwiło mi to również pracę z seriami postów takimi jak "Denko" (czego do tej pory nigdy nie roibła) czy "Ulubieńcy".
Ma to spore znaczeni, zwłaszcza w kontekście więcej niż jednej tematyki bloga, żeby ustalić pewien porządek w postach. Dlatego styczeń będzie miesiącem planowania, a nad lutym i kolejnymi jeszcze myślę.

Planowanie blogowania


Planuję robienie zdjęć

Robienie zdjęć planuję razem z prognozą pogody :-). Na razie aura jest jaka jest i dopóki nie kupię sobie lampy, to muszę bazować na tym co mi pogoda daje. Sprawdzam więc prognozę i np. zdjęcia kosmetyków do makijażu robię tylko w słoneczne dni, żeby jak najlepiej odwzorować kolory. W przypadku inych zdjęć mam większą dowolność i wtedy bawię się ustawieniami aparatu. Lpsze zdjęcia to było ( i nadal jest), jedno z moich postanowień na 2018, a mogę je wypróbować dzięki genialnemu kursowi Dominiki Dzikowskiej ze Studia Miłość. Aż mnie korci, żeby napisać recenzję tego kursu.

Planowanie blogowania

Promocja w social media

To chyba jedna z bardziej pracochłonnych części blogowania, bo już wiem, że nie wystarczy wrzucić posty na grupy na Facebooku czy zdjęcie na Instagram. To działanie trzeba też odpowiednio zaplanować.Warto się tutaj wspomóc Google Analytics, bo możemy zobaczyć kiedy jest największy ruch z social media na naszym blogu. Warto też robić samodzielne analizy i to obserwować.
Mnie z reguły ta część zabiera sporo czasu, bo należę do wielu grup na Facebooku i muszę pamiętać, w której wystarczy, że wrzucę post, a w której trzeba się bardziej zaangażować i zerknąć też do innych blogów. Notabene, to świetny sposób, żeby sobie nawzajem pomagać w blogowaniu, oczywiście jeśli ktoś doda wartościowy komentarz, a nie tylko napisze "Fajny wpis".

To w zasadzie wszystkie najważniejsze punkty, które mają mi pomóc w blogowaniu i jego planowaniu. Na podobny temat piszą w styczniu też członkowie grupy Asy blogowania w osobach:
Moniki https://konfabula.pl/ oraz Leny http://mama-m.pl/, więc zajrzyjcie też do nich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Perfect Foundation , Blogger